Mladým firmám pomůžeme spíš než banka

Rozhovor s Tomášem Morávkem, předsedou Asociace factoringových společností.
 
Jiří Němeček
 
Prvotní a druhotná platební neschopnost ještě před patnácti lety vévodila článkům nejen v čistě ekonomických médiích. Znamená to, že když se o neplacení pohledávek mlčí, je situace lepší?
V ekonomice je o poznání více peněz. Tehdy platilo s  nadsázkou heslo, jestli platit pozdě nebo zda platit vůbec. Dnes už je normální platit včas a dostávat svým závazkům. Včas ale také znamená, jakou lhůtu si podnikatelé dohodnou na splácení faktur.
 
Dá se říct, jaké procento neplatičů je mezi podniky v současnosti?
To my statisticky nevyhodnocujeme, ne vždy by to asi mělo vypovídací hodnotu. Nás samozřejmě nejvíc zajímá průměrná doba návratnosti pohledávky. Ale i to je různé případ od případu podle délky poskytované splatnosti.
 
Jaká je tedy ta návratnost?
Návratnost z postoupených pohledávek od data vystavení faktury byla v našem portfoliu v roce 2001 téměř osmdesát dnů, v loňském roce už jen sedmdesát.  Návratnost se obecně zkracuje, v ekonomice je více peněz a snižuje se závislost kupujících na dodavatelském úvěru. Factoring je jedna z možností alternativního financování běžného provozu společnosti.
 
Platí i tady, že silnější vítězí?
Velká, silná firma je určitě schopná platit včas – zároveň je ale také pro ni jednoduché získat od dodavatelů, kteří jsou na ní závislí, i odklad splatnosti.
Potom jsou odvětví, kde se obvyklá splatnost naopak zkracuje, ale zase se tu toleruje skutečnost, že odběratelé platí poměrně dlouho po lhůtě splatnosti. To je, jako názorný  příklad, zdravotnictví.
 
Kterou oblast považujete za nevhodnou pro factoringové financování?
Obecně je to stavebnictví. Riziko vzniku problematických pohledávek je tu vyšší než jinde. V závěru prací se totiž velice zvyšuje riziko uplatnění technických záruk, sporů o kvalitu mezi stavební firmou a investorem.
 
Kdo se tedy o vaše služby  může ucházet, aby to nebyla ztráta času?
Základní parametr posouzení, zda ta spolupráce bude mít smysl pro nás i našeho klienta, je výše obratu postupovaných pohledávek za určité období – zpravidla za rok. Factoring není jednorázová akce, je to proces, smlouva nejméně na 12 měsíců. Takový minimální obrat je 15 až 20 milionů korun ročně.
 
Co když žádný obrat nemám a podnikání se teprve rozjíždí?
Banky mívají ve zvyku při žádosti o úvěr posuzovat alespoň tři poslední roky podnikání. Factoringové společnosti jsou schopny posoudit i podnikatelský plán, situaci dodavatelů i odběratelů. Prostě – mladé firmy mají větší šanci získat factoring než klasický úvěr.
 
Proč je factoring dražší?
Factoring nabízí nejen průběžné financování provozu firmy. Zabezpečuje i správu pohledávek a tahle přidaná hodnota pro někoho znamená víc než jen cenu za peněžní půjčku. Firmy se navíc mohou i pojistit proti riziku nesplacených pohledávek a podobně.
Obecně ale platí, že kromě výše úroků srovnatelné s bankami si factoringové společnosti účtují za své služby ještě pevný poplatek. A právě o ten nadstandard je factoring dražší.
 
PROFIT, 21. dubna 2008