Platební morálka firem se zlepšila, platí o tři dny dříve

Podnikatelé a firmy v Česku získají letos peníze za dodané služby a zboží o tři dny dříve než v loňském roce. Zatímco loni zaplatili odběratelé faktury v průměru za 72 dní, letos je to už za 69 dní. Vyplývá to z analýzy platební morálky mezi 20 000 firmami zpracované společností ČSOB Factoring. Podle studie mají nejlepší platební morálku v Evropě Němci, kteří platí za 40 dnů. Naopak polské a italské firmy platí až za tři měsíce po vystavení faktury. 


Termíny plateb mohou podle analýzy způsobit problémy zejména u menších podnikatelů a firem, kteří pro své podnikání zajišťují jen obtížně cizí zdroje a pro které může být více než dvouměsíční období čekání na platbu dokonce i likvidační. Nejhorší pozici podle analýzy mají dodavatelé ve zdravotnictví, kde čekají v průměru na zaplacení svých pohledávek déle než 100 dnů. Naopak nejlepší platební morálku mají firmy v automobilovém průmyslu, kde se návratnost pohledávek letos zkrátila na 42 dnů z loňských 50 dnů a pohledávky jsou v průměru placeny dokonce čtyři dny před jejich splatností. „Automobilky jsou ochotny vyjít dodavatelům vstříc, protože si uvědomují, že změna dodavatele by u nich vyvolala velké problémy v udržení výroby,“ uvedl šéf ČSOB Factoring Tomáš Morávek. 
V průměru se přitom v ČR platí 12 dní po splatnosti faktur, v některých oborech, například ve zdravotnictví, tato doba činí až dva měsíce. 


Ve srovnání s okolními zeměmi je Česká republika v platební morálce s 69 dny průměrem. Na Slovensku se v letošním roce platí za dodané zboží a služby v průměru za 71 dnů. Ve lhůtě splatnosti faktury platí zpravidla firmy v Německu, Francii nebo Rakousku.

 

Ing. Jindřich Horák, obchodní ředitel ČSOB Factoring, a.s.

Finanční management 06/11